У Тернопілля – солідний ювілей. Нашому краю виповнилося 75 років (Фото)

venok1Із нагоди 75-річчя створення Тернопільської області в державному архіві відкрили виставку під назвою «Земля любові нашої».

У ній фахівці висвітлили етапи формування адміністративно-територіальної цілісності області. Документи і матеріали, представлені в експозиції, охоплюють період з 1921 до 2001 р.

Читайте також. Тернопіль зроблять логістичним центром розміщення овочів та фруктів з Іспанії (Відео)

Як повідомила ІА «7 Днів-Україна» головний спеціаліст обласного архіву Тетяна Маркевич, у першому розділі виставки розміщені документи, які відображають історію Тернопільщини під час перебування у складі Польщі. Це, зокрема, інформації про створення Тернопільського воєводства, статистичні дані про воєводство станом на 1934 та 1938 роки, адміністративно-територіальний поділ воєводства станом на 9 серпня 1934 року та список гмін і сіл Кременецького повіту Волинського воєводства.

- У другому розділі виставки, який висвітлює радянський період, — каже вона, — експонуються теж цікаві документи: копії Указу Президії Верховної Ради СРСР про утворення Тернопільської області в складі УРСР від 4 грудня 1939 р., інформація про уточнення назви Тернополя (1944 р.), про утворення районів у складі Тернопільської області та про перенесення обласного центру у Чортків.

Читайте також. Хто і коли залишиться без світла у «Тернопільобленерго» передбачити не можуть (Відео)

Поряд розміщені документи про хід колективізації сільського господарства в Тернопільській області та про переселення колгоспників та одноосібних селян в колгоспи і радгоспи південних областей УРСР. Хоча місцева влада час від часу «гучно» звітувала про кількість створених колгоспів, проте більшість селянства до них загнали лише у 1949-1950 роках. За довідкою облвиконкому про стан колективізації у Тернопільській області, до війни у нас було 529 колгоспів, а станом на 10 грудня 1947 р. – відновили і знову організували… 265 колгоспів.

- Цікавою є довідка про використання взятого на облік майна у громадян, які були примусово виселені з території Тернопільської області (станом на 1947 рік), — додає фахівець. – У документі вказані кількість землі, житлових будинків, худоби, які передавали колгоспам, сільським радам, школам, лікувальним закладам.

Зацікавлять відвідувачів і документи про переселення жителів села Антонівці Шумського району у Запорізьку область (скарга жителів села на ім’я Голови Верховної Ради УРСР, рішення Шумського райвиконкому про ліквідацію колгоспу ім. Ковпака у с. Антонівці – прим.).

Експонуються також: доповідна записка облвиконкому про заходи з ліквідації хуторів у Тернопільській області станом на 1947 рік і довідки статуправління Тернопільської області про зміни в складі чисельності сільського населення станом на 1951 та 1957 роки.

Так, наприкінці 1950-на початку 1960 років відбулися значні адміністративно-територіальні зміни. У січні 1959 року ліквідували Коропецький і Скала-Подільський, в березні 1959-го – ще 6 районів, а в грудні 1962-го – ще 15 районів. Невеликі адміністративно-територіальні зміни в складі районів проводили в 1965-1966 рр. Указом Президії Верховної Ради УРСР від 8 грудня 1966 р., наприклад, відновили Монастириський і створили новий район – Тернопільський, а постановою Верховної Ради України від 6 грудня 1991 р. – Підгаєцький район. Отже, зараз Тернопільська область складається з 17 районів.

- У 1970-1980 роках, як наслідок розвитку промисловості, відбувається значне зростання кількості міського населення, — додає Тетяна Маркевич. — Завдяки промисловому будівництву здійснювали широке житлове, соціальне будівництво, виділяли кошти на культуру. У другій половині 1980 років темпи промислового зростання в області були одними з найбільших в Україні.

У період так званої перебудови Тернопілля стало одним із центрів українського відродження. Саме тернополяни створили першу Крайову (обласну) організацію Руху. Переломним моментом в житті Тернопілля, як і України в цілому, стала підготовка до проведення загальноукраїнського референдуму на підтримку Акту про незалежність і президентські вибори 1 грудня 1991 р.

- В окремий розділ виставки виділили висвітлення подій на Тернопіллі в період здобуття незалежності, — продовжує фахівець. — Це, зокрема, світлини демонтажу пам’ятника В.Леніну в серпні 1990 р., голодування юнаків і дівчат тернопільських вузів на підтримку голодуючих студентів у Києві в жовтні 1990 р., масових мітингів у Тернополі.

Символічним було і те, що в рік 10-ї річниці Незалежності України Тернопільська облрада прийняла рішення «Про герб і прапор Тернопільської області” (рішення Тернопільської обласної ради 3-го скликання 17 сесії від 21 грудня 2001 р. за №317 – прим.), яке завершує експозицію виставки.

- Тож, пишаймося, що ми родом із Тернопільщини – батьківщини багатьох людей, відомих у нашій країні та поза її межами, землі багатої на різноманітні пам’ятки історії та культури, — підсумовує фахівець.

Софія Левицька. Фото — Ігор Крочак

 

 

 

 

 

Мітки: , , , , , , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook