Терміни «українські націоналісти» і «Східна Малопольща» незаконні — рішення Конституційного суду Польщі

ф1Конституційний суд Польщі сьогодні прийняв рішення щодо скандального закону, що викликав обурення України.

Про це повідомив польський портал onet.pl («Польські Відомості»), пише 112.ua.

«Конституційний трибунал постановив сьогодні, що положення поправки до закону про Інститут національної пам’яті в частині, що стосується злочинів українських націоналістів, є неконституційними», — йдеться в повідомленні.

Трибунал, обґрунтовуючи своє рішення, пояснив, що в законі не уточнюється, як розуміється термін «українські націоналісти».

Як сказав у пояснювальній записці рішення суддя Конституційного суду Анджей Зелонацький, законодавець повинен  уточнити ці положення.

Справа стосувалася внесення поправок до закону про Інститут національної пам’яті, який накладав штраф або тюремне ув’язнення на строк до трьох років за привласнення відповідальності полякам, зокрема, за геноцид, вчинений стосовно євреїв під час війни. У кінцевому підсумку ці санкції були скасовані в червні минулого року ще однією поправкою уряду і парламенту за схваленням президента.

Проте закон містить положення, що стосуються, зокрема, злочину українських націоналістів, які в поєднанні зі ст. 55 закону про ІНП призначені для порушення кримінальної справи проти тих, хто заперечує, наприклад, волинсько-галицький злочин, вчинений проти поляків української повстанської армії під час Другої світової війни. Згідно ст. 55 закону про ІНП, заперечення цього виду злочину карається штрафом або позбавленням волі на строк до трьох років.

«Закон про Інститут національної пам’яті взагалі не визначає, чи слід розуміти українських «націоналістів» тільки як організовані політичні або воєнізовані структури, члени яких брали участь у бойових діях проти державної влади і цивільних осіб, або як ті, хто ототожнює себе з ідеями українського національного руху. Він діяв проти польської держави та її громадян під час Другої Польської Республіки, Другої світової війни і в післявоєнний період», — підкреслив суддя Анджей Зелонацький.

Він додав, що в законі про Інститут національної пам’яті законодавець відмовився від визначення поняття «українські націоналісти».

Згідно з законом про ІНП, злочини українських націоналістів (включаючи ті українські формування, які співпрацювали з Третім німецьким рейхом) є «актами, вчиненими українськими націоналістами в 1925–1950 роках, які пов’язані з застосуванням насильства, терору або інших форм порушення прав людини стосовно окремих осіб або груп населення». Правила також свідчать, що таким злочином був, серед іншого, геноцид стосовно громадян Другої Польської Республіки на Волині і Східної Малопольщі.

Постанова була оскаржена президентом Анджеєм Дудою, він вказав, що поняття «українські націоналісти» і «Східна Малопольща» є неточними.

Питання було розглянуто судом у складі п’яти суддів. Головою була голова Конституційного трибуналу Юлія Пжиленбска, а доповідач — суддя Анджей Зелонацький.

Президент України Петро Порошенко привітав відповідне рішення суду.

«Дякую президенту Польщі Анджею Дуді за ініціювання виробництва й щиро вітаю рішення трибуналу», — написав Порошенко в Facebook.

 


 

 

 

Мітки: , , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook