Сьогодні виповнюється 90 років найвищому хмарочосу України радянських часів — Будинку Держпрому у Харкові (Фото)

фото із вільних джерел

фото із вільних джерел

Урочисте відкриття «першого радянського хмарочоса» відбулось  7 листопада 1928 року в честь одинадцятої річниці Жовтневої революції. Споруда побудована в рекордно короткий термін — 3 роки. Вартість будівництва склала 14 176 000 карбованців.

Держпром — пам’ятник архітектури конструктивізму, символ Харкова та цього стилю. Будівництво велося з 1926 по 1928 рік. Поряд з комплексами Успенського собору і «Дзеркальним струменем», пам’ятником Тарасу Шевченку, Кафедральним Благовіщенським і Покровським соборами, житловим будинком по пл. Конституції, 2 (відомим як «будинок зі шпилем») входить в «Сім чудес Харкова».

Висота будівлі Держпрому 63 м. Разом з першою телевежею становить 108 метрів. Дивлячись на Держпром, важко повірити, що початкові земляні роботи проводилися з використанням лопат, ломів, кирок. Кувалдами дробили граніт на щебінь, лопатами «гарцювали» бетонну суміш, на конях вивозили грунт.

Грандіозний навіть за сучасними мірками багатоповерховий адміністративний будинок з монолітного залізобетону, що має 4500 віконних прорізів і 17 га площі скління, було зведено у винятково короткий термін — з 1925 по 1928 р.

До речі, при ритті котловану 6-го під’їзду були знайдені кістки мамонта. Сьогодні вони знаходяться у музеї природної історії на вул. Трінклера.

фото: Вікіпедія Земляні роботи при будівництві будинку Держпрому, 1925 рік

фото: Вікіпедія
Земляні роботи при будівництві будинку Держпрому, 1925 рік

Наприкінці 20-х років лаконічний адресу «Харків. Держпром» став відомий в різних куточках країни. Ця будівля, виконана в стилі конструктивізму, що відрізняється багатою пластикою фасадів, гармонією форм та довершеністю пропорцій, стала не тільки гордістю Харкова, його візитною карткою, але й пам’ятником архітектури світового значення.

Кажуть, що якщо подивитися на Держпром з висоти пташиного польоту, то можна побачити нотний стан з першими нотами Інтернаціоналу. За іншою версією — витяг зі статуту партії. Також існує легенда, що під час Великої Вітчизняної війни єдиними «мешканцями» Держпрому були мавпи, що втекли від голоду і холоду із зоопарку, розташованого по сусідству, в якому зараз поставлено їм пам’ятник. А ще, в Держпромі найдавніші в місті ліфти, які в 2008 році відзначали своє 80-річчя.

 


 

 

 

Мітки: , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook