Релігієзнавець: росіяни можуть вбити Варфоломія, щоб перешкодити процесу виходу УПЦ з-під московського впливу

сРелігійна спільнота і в Україні, і в Росії обговорює відтермінування надання Томосу Українській православній церкві. З боку України це — аналіз, з боку Росії — зловтішання: соціальні мережі переповнені коментарями на кшталт «Порошенко обманув українців, їм ніколи не отримати Томос».

Президент України Петро Порошенко зробив усе від нього залежне для того, щоб українці отримали Томос. Надії були величезні, але було й величезне недооцінення впливу на процес Московії. На зустрічі з учасниками загальноукраїнської прощі в Зарваниці на Тернопільщині Петро Порошенко нагадав, що він з перших днів свого президентства поставив за мету добитися від Константинопольської матері-церкви надання автокефалії Українській помісній православній єдиній церкві. Не заперечував про жорстке протистояння не лише проросійських політиків, а й тих, здавалося б, поміркованих, які кажуть, що, може, зарано це робити. Закономірно те, що наслідком виникнення незалежної держави має бути створення своєї незалежної православної церкви. Тим паче, що таку церкву Київ мав.

Читайте також:  Автокефалія: чому Україна має історичне право на єдину помісну православну церкву (Відео)

Росія хоче будь-яким способом втримати українську Церкву під своїм впливом, а тому, як вважає релігієзнавець Олександр Саган, росіяни можуть просто вбити Вселенського Патріарха Варфоломія, щоб перешкодити процесу виходу УПЦ з-під московського впливу.

Експерт нагадав історію Томосу для українців. Так, у першій половині ХХ століття процес підписання і вручення Томосу для українців та білорусів у Польщі затягнувся на два роки і його супроводжували чотири Константинопольських Патріархи. «Двох із них (патріархів) змусили зректися престолу, один, будучи здоровою людиною, несподівано помер через три дні після підписання Томосу, а саме вручення документу відбувалося мало не із річною паузою», — говорить релігієзнавець.

Читайте також: «Не можна зупинити ідею, час якої настав», — Порошенко у Зарваниці про автокефалію Української церкви (Відео)

Більшість із нас вповні навіть не розуміє, наскільки складно Українській церкві відокремитись російського впливу. Саган підкреслив, що українцям необхідно всерйоз боятись фізичного усунення нинішнього Константинопольського Патріарха Варфоломія, адже це може на багато років зупинити процес визнання автокефалії Української Помісної ПЦ. За його словами, ми повинні розуміти і цінувати особисту мужність Патріарха Варфоломія, який не піддається різноваріантному шантажу з боку Московської Патріархії та московської світської дипломатії і продовжує курс на конституювання Помісної православної Церкви в Україні.

Боротьбу за надання Україні Томосу порівняв за масштабністю з боротьбою навколо «Північного потоку-2» президент Української асоціації релігійної свободи Віктор Єленський. Прикладів безліч: об’їзди дипломатами, політиками Росії і навіть депутатами Держдуми РФ предстоятелів або вищих єрархів православних Церков світу. Наприклад, цілий комітет Держдуми їздив до Греції вмовляти церковне керівництво Елладської Церкви щодо протидії українській автокефалії.

Читайте також: Всеукраїнська проща у Зарваниці: повна версія (Відео)

Віктор Єленський натякнув на обставини, про які він не може з упевненістю сказати, але факти існують. «Наприклад, з незрозумілої причини Росія надала Туреччині знижку на суму більше мільярда доларів на вже спожитий в 2015-16 роках газ. Ми не знаємо, в обмін на що це було зроблено, але знаємо, що позиція турецької влади в питанні автокефалії має величезне значення, тому що Вселенський Патріарх знаходиться на території Туреччини і є її громадянином», — сказав він.

Тіна Влад.

 


 

 

 

Мітки: 
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook