Пам’ятник Шевченку, який ховали від рядянського КДБ, реставрували і урочисто відкрили у Настасові на Тернопільщині (Фото, Відео)

к02З нагоди 155-ї річниці перепоховання Кобзаря 22 травня в Настасові біля опорядженого просвітницького центру «Відродження» імені Ярослава Павуляка відбулися урочистості, центральна подія яких – відкриття відреставрованого пам’ятника Тарасу Шевченку.

Це погруддя Тарасу Шевченку молоді патріоти встановили в ніч на 1 травня 1969 року в Настасові Тернопільського району підпільно — без погодження з радянською владою, відтак за них взялося КДБ. Монумент мало не знесли.

к05

Тепер же погруддя реставрували, монумент загалом реконструювали, як і площу, де стоїть тепер оновлений Кобзар.

к01

Усі фінансові, організаційні витати щодо розбудови просвітницького центру та встановлення відновленого пам’ятника Кобзареві взяв на себе меценат — генеральний директор корпорації «Агропродсеріс» Іван Чайківський.

- Для нашого села – це надзвичайно знаменна подія. Тому що сьогодні, фактично, — друге народження пам’ятника Тарасу Шевченку. Нині хотів би, щоб всі зрозуміли, яким був патріотичним, героїчним вчинок наших дідів, батьків, які у 1969 році за одну ніч облаштували в селі цей пам’ятник, котрий простояв майже півстоліття. Із вдячності за такий вчинок ми повністю реконструювали це місце, де колись стояло погруддя. Тобто все це, що було із нетривкого матеріалу, ми відтворили у камені – і постамент, і стелу із образом матері та дитини. Той самий напис, що колись був, майстри викарбували на камені. Робили так, щоб це було на віки. А взагалі, ви бачите, як змінився Настасів за останні роки. Скажу відверто, я взяв перед собою певне моральне зобов’язання – зробити Настасів до 2020 року одним із найкращих населених пунктів України, європейським селом.

к02к04

В урочинах взяли участь архієпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський Василь Семенюк, численне духовенство, мешканці Настасова, дружина Ярослав Павуляка – пані Леся, генеральний директор корпорації «Агропродсервіс», меценат, який взяв на себе усі витрати, пов’язані із реставрацією пам’ятника та створенням просвітницького центру — Іван Чайківський, керівники району, гості із сусідніх сіл. та Тернополя.

Під час урочистого відкриття оновленого монумента учасник підпільного встановлення погруддя в 1969 році Іван Галашин розповів майже детективну історію, як із Ярославом Павуляком вночі 47 років тому цю пам’ятку встановлювали в центрі Настасова.

Більше подробиць — у сюжеті TV-4.

 

 

 

 

 

Мітки: , , , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook