Надзвичайна ситуація — це не надзвичайний стан: урядовці розповіли, у чому відмінність

фото із вільних джерел

фото із вільних джерел

Сьогодні стало відомо, що Кабінет міністрів запровадив режим надзвичайної ситуації по всій території України та продовжив карантин до 24 квітня. Під час засідання у середу прем’єр в черговий раз попросив не плутати надзвичайну ситуацію з надзвичайним станом. До того, за даними Суспільного, керівництво держави кілька днів коливалося, чи вводити надзвичайний стан, однак, наслухавшись від громадян звинувачень в обмеженні прав і свобод, поки що вирішило відмовитися від цієї ідеї. Заплановане не цей тиждень позачергове засідання парламенту з приводу НС, скасували. Ми зібрали у цей текст інформацію про те, чим надзвичайна ситуація відрізняється від надзвичайного стану, аби ніхто не переплутав.

Умови для надзвичайної ситуації

Згідно з чинним законодавством, надзвичайною ситуацією вважається ситуація природного, техногенного або іншого характеру, за якої порушуються умови життя і діяльності людей.

Її може бути запроваджено як в окремій організації, в окремому регіоні, так і на державному рівні. Надзвичайна ситуація передбачає низку медичних, фінансово-економічних та інших заходів, які спрямовані на запобігання, реагування та ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації, що виникла.

Надзвичайна ситуація не передбачає обмеження прав і свобод громадян.

Під час надзвичайної ситуації громадяни України мають право на:

  • отримання інформації про надзвичайну ситуацію та про заходи необхідної безпеки;
  • забезпечення та використання засобів колективного і індивідуального захисту;
  • звернення до місцевої влади щодо питань захисту від надзвичайних ситуацій;
  • компенсацію за роботу у зонах надзвичайних ситуацій;
  • соціально-психологічну підтримку та медичну допомогу.

У законі наголошується, що під час дії надзвичайної ситуації, діяльність органів центральної і місцевої влади має бути гласною і відкритою, а населенню мають надавати всю необхідну інформацію оперативно і достовірно.

Щодо медичної складової, то під час надзвичайної ситуації мають бути підготовлені всі існуючі сили і засоби закладів охорони здоров’я незалежно від форм власності і господарювання.

Зокрема, має бути накопичення медичних засобів захисту, медичного та спеціального майна і техніки. Також має здійснюватися контроль за станом довкілля, санітарно-гігієнічною та епідемічною ситуацією, підготовка медичного персоналу та загальне медико-санітарне навчання населення.

Під час дії надзвичайної ситуації передбачається введення режиму карантину та обсервації, знезараження осередку ураження та додержання протиепідемічного режиму підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і господарювання та населенням.

До ліквідації наслідків надзвичайної ситуації та задля захисту населення залучаються професійні аварійно-рятувальні та спеціальні (воєнізовані) аварійно-рятувальні служби. Також можуть залучатися підрозділи Збройних сил та інші військові формування.

Усі підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності, мають вжити всі необхідні заходи для захисту своїх працівників.

Під час дії надзвичайної ситуації громадяни зобов’язані:

  • дотримуватися заходів безпеки, не допускати порушень виробничої дисципліни, вимог екологічної безпеки;
  • вивчати основні способи захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, правила користування засобами захисту;
  • дотримуватися відповідних вимог у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

Фінансування заходів щодо попередження, ліквідації надзвичайних ситуацій та їхніх наслідків здійснюється за рахунок коштів держбюджету, місцевих бюджетів, а також коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності і господарювання, а також добровільних пожертвувань фізичних та юридичних осіб, благодійних організацій та об’єднань громадян, інших не заборонених законодавством джерел.

Умови для надзвичайного стану

Надзвичайний стан - це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян.

Він передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян, а також допускає тимчасове обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина.

Надзвичайний стан вводиться лише за наявності реальної загрози безпеці громадян або конституційному ладові, усунення якої іншими способами є неможливим.

Надзвичайний стан може бути введений в разі:

1) виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійного лиха, катастроф, особливо великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій тощо), що створюють загрозу життю і здоров’ю значних верств населення;

2) масових терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об’єктів життєзабезпечення;

3) виникнення міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів, блокування або захоплення окремих особливо важливих об’єктів або місцевостей, що загрожує безпеці громадян і порушує нормальну діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

4) масових безладів, що супроводжуються насильством над громадянами, обмежують їх права і свободи;

5) спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства;

6) масового переходу державного кордону з території суміжних держав;

7) необхідності відновлення конституційного правопорядку і діяльності органів державної влади.

Надзвичайний стан в Україні або в окремих її місцевостях вводиться указом президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення глави держави.

Джерело: Суспільне

 

 

 

 

 

Мітки: , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook