На Тернопіллі відкриють відреставрований пам’ятник Шевченку, який встановили, обдуривши КГБ

Тарас Шевченко на фоні прапора УкраїниПогруддя Тарасу Шевченку у 1969 році з’явилось у Настасові Тернопільського району за одну ніч і без санкції радянської влади. Через 47 років на оновленій центральній площі села цей пам’ятник 22 травня відкриють знову, але вже урочисто.

22 травня з нагоди 155-ї річниці перепоховання Кобзаря в селі Настасів Тернопільського району на новоспорудженому майдані відбудуться урочистості, в рамках яких відкриють відреставрований памятник Тарасу Шевченку та просвітницький центр «Відродження» імені Ярослава Павуляка.

Початок заходу — о 15 годині.

Участь у відкритті візьмуть очевидці, громада села, духовенство, меценати.

Зі встановленням же пам’ятника Шевченку у Настасові в 1969 році вийшла майже детективна історія.

Ось як про це згадував нині покійний колишній голова обласної письменницької організації Богдан Бастюк на сторінках «Поетичної Шевченкіани Тернопілля».

«У ніч з 30 квітня на 1 травня 1969 року на одному з роздоріж у селі Настасів Тернопільського району на рештках постаменту, що зостався від «фіґури» святого Миколая, з’явився скромний пам’ятник-погруддя Тараса Шевченка… Сказати, що це було несподіванкою для тодішніх керівників району й області — це нічого не сказати… У часи, коли без їхнього дозволу-санкції і ворона не мала права перелетіти через ту чи іншу селянську хату, поява нехай і непоказного пам’ятника, нехай і в селі віддаленому від автотраси — надзвичайна подія, себто, «ЧеПе» — «чрезвичайноє проісшествіє», бо саме так з волі кремлівських небожителів та їхніх київських попихачів прийнято було називати отакі випадки проявів бодай найменшої ініціативи «простої» людності на місцях… А за кілька місяців до цієї пам’ятної події зі Львова приїжджала вантажівка, на платформі кузова якої з майстерні скульптора Д. Крвавича везли до Тернопільського краєзнавчого музею — художньо-меморіальну дошку з барельєфом Володимира Гнатюка… Але, крім згаданої бронзової дошки…, переправлялося тоді на Тернопілля і погруддя Тараса Шевченка роботи ще зовсім молодого випускника Львівського училища прикладного мистецтва ім. І. Труша Ярослава Павуляка… Пізніше барельєф Гнатюка знайшов собі місце в офіційно відкритому музеї у Велесневі, а погруддя Кобзаря якогось дня привезли до крайньої хати у Настасові, а далі — на фірі — до садиби Павуляків….».

 

 


 

 

 

Мітки: , , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook