Міфи і правда про засоби для схуднення

Наталія Суслова, лікар-дієтолог, кандидат медичних наук

Наталія Суслова, лікар-дієтолог, кандидат медичних наук

Коли кладеш у тарілку ласий шматок тістечка чи пирога, про зайву вагу у цей момент не думаєш — спокуса затьмарює здоровий глузд: «Це нічого, зайві кілька грамів погоди не зроблять!» І так день за днем, тиждень за тижнем  наростають зловісні кілограми, втрачається здоров’я, а бажання бути струнким і красивим все ж не полишає. Саме у цей момент розпочинаються пошуки швидкого та надзвичайно ефективного способу схуднення, хоча всі ми й розуміємо, що без зусиль — зміни режиму харчування і способу життя — результатів досягти неможливо.

Більшість препаратів для схуднення справді знижують вагу. До моменту прийому останньої «пігулки». Після цього вага повертається з катастрофічною швидкістю та запасом. Усе тому, що жоден із харчових додатків (так звана «харчова добавка») не може фундаментально змінити звички у харчуванні та зробити їх здоровішими.

 На сучасному фармацевтичному ринку безліч фірм розробляють і виробляють препарати для схуднення, обіцяючи ефективне і абсолютно безболісне зниження ваги. Чи так це насправді? Розповімо про головні особливості деяких препаратів: їх переваги, недоліки, протипоказання і можливу шкоду.

Блокатори апетиту

Додатки цієї категорії діють так: потрапляючи в шлунок, вони поглинають воду, набрякають і стимулюють рецептори, які реагують на розтягнення. Така стимуляція направляє в мозок сигнал про те, що шлунок заповнений, тому апетит на час знижується або придушується зовсім. Блокатори апетиту нормалізують діяльність шлунково-кишкового тракту, очищують стінки кишечника. Але є в цих препаратів і мінуси. Справа в тому, що відчуття ситості складається з безлічі факторів, і розтягнення стінок шлунка – лише один із них. Крім рецепторів у шлунку, мозок людини реагує на зміст рівня глюкози в крові. Якщо харчуватися тільки целюлозою, то відчуття ситості настає лише на короткий час, після якого апетит активізується з новою силою.

Ксенікал

Фермент ліпаза,що виробляється організмом, має здатність ферментувати жири, які надходять ззовні. Препарат «Ксенікал» блокує цей процес, що сприяє майже 100%-му виведенню неперетравлених жирів із фекаліями. Оскільки організм більше не отримує жири ззовні, вмикається процес перетравлювання жирів, що є в запасі, і це призводить до стабільного зниження ваги. Проте людям з певними захворюваннями препарат протипоказаний.

L-карнітин

Цей препарат – аналог натурального карнітину, який в організмі розщеплює жир. За відсутності або нестачі карнітину в організмі людини повноцінного розщеплення жирів не відбувається. Саме це найчастіше і є справжньою причиною ожиріння. У L-карнітину (якщо він справжній) практично немає протипоказань.

Чай для схуднення

У складі більшості цих чаїв містяться проносні і сечогінні речовини, що само по собі може трохи знизити вагу. Але якою ціною? Регулярне споживання чаю для схуднення може призвести до того, що буде вимиватися калій з крові, порушиться електролітний баланс, зрештою, настане зневоднення організму, а це вже серйозна загроза здоров’ю.

Тайські таблетки

Експертиза, проведена в центрі харчової продукції при Інституті харчування РАМН, показала, що тайські таблетки для схуднення містять такі хімічні речовини, як серотонін, фентермін і фенфлюрамин. Вони були визнані психотропною речовиною. Використання їх у харчових додатках заборонено. При застосуванні тайських таблеток для схуднення можна завдати непоправної шкоди нервовій і серцево-судинній системі свого організму.

«Спалювачі» жиру

Цю групу препаратів для схуднення можна розділити на дві підгрупи залежно від їх дії. Перша розщеплює жири, які надходять в організм разом із їжею, та не дозволяє їм відкладатися (препарати, що містять хітин, отриманий із панцирів ракоподібних). Препарати другої підгрупи розщеплюють жири, які уже є в організмі. Вони активізують обмін речовин та допомагають краще переносити фізичні навантаження. Ці засоби призначені в основному для тих, хто веде активний спосіб життя. Приклад: рослинний фермент бромелайн з ананаса та папайї. Насправді він розщеплює білки, а не жири, як переконує реклама, а також діє як каталізатор жирового обміну, але тільки під час аеробних тренувань, коли підвищується частота пульсу й дихання. Якщо ви не дружите з фітнесом, худнути на ананасовому екстракті немає сенсу: як самостійний засіб для зниження ваги він не підходить.

Лікарські трави

Вони так само як і ліки, можуть поєднуватися або не поєднуватися між собою, можуть мати побічні ефекти і можуть бути протипоказані при певних захворюваннях.

Фруктові й рослинні екстракти

Плоди кактуса худія гордоні, до прикладу, містять молекулу Р57, яка імітує дію глюкози та надсилає до мозку сигнал про насичення, а екстракт гарцинії камбоджійської – гідроксилимонну кислоту, яка сприяє підтриманню високої концентрації глюкози в крові та зменшує апетит. Однак далеко не у всіх препаратах містяться справжні екстракти цих рослин!

Ось чому, вирішивши проекспериментувати з власним здоров’ям та майбутнім, насамперед проконсультуйтесь із фахівцем. Можливо, після цього у Вас з’являться бажання стати здоровим та красивим не завдяки «чудодійній» таблетці, і ви таки не покладете у свою тарілку черговий ласий шматок тістечка чи пирога.

 


 

 

 

Мітки: , , , , , , , , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook