Майстрині з Тернопільщини наказали вилучити роботи, на яких зображена українська символіка (Фото)

Кураторка виставки «Бісер: Вчора. Сьогодні. Завтра», яка діятиме з 4 по 22 березня в Києві, повідомила, що прийме роботи майстрині з Чорткова, що на Тернопільщині, але сказала, щоб та вилучила з них зображену українську символіку.

1

Про цей неприємний випадок написала Ліля Костишин у газеті «Вільне життя плюс». Як пише п. Ліля, «майстриня художнього бісероплетіння Людмила Гургач із Чорткова втрапила минулого тижня в ситуацію, що принизила її національну гідність, а відтак і особисту.

2

Пані Людмила написала на своїй сторінці у Фейсбуці про те, що подала заявку на участь у VIII Всеукраїнській виставці «Бісер: Вчора. Сьогодні. Завтра», яка діятиме з 4 по 22 березня в Києві.

3

До заявки, як вимагають правила, додала фото з описом робіт, які планувала представити. Заявку майстрині кураторка виставки прийняла, проте сказала вилучити роботи, на яких зображена українська символіка (йдеться про Герб України). Мотивувала це тим, що «на виставці будуть різні люди».

йцц

«Пані Людмила написала на своїй сторінці у Фейсбуці про те, що подала заявку на участь у VIII Всеукраїнській виставці «Бісер: Вчора. Сьогодні. Завтра», яка діятиме з 4 по 22 березня в Києві. До заявки, як вимагають правила, додала фото з описом робіт, які планувала представити. Заявку майстрині кураторка виставки прийняла, проте сказала вилучити роботи, на яких зображена українська символіка (йдеться про Герб України). Мотивувала це тим, що «на виставці будуть різні люди».

4

«Яким різним людям може бути образлива наша символіка і що вони роблять в Україні? — запитує Людмила Гургач. — Скажіть, будь ласка, чи ми живемо не в Україні, що нам забороняють українську символіку? Чи, може, Київ — не столиця України? Захід має відбутися у Києві, а організатором і місцем проведення є Центр української культури та мистецтв. Мене це дуже образило — і я відмовилася від участі, оскільки я —громадянка України, патріотка і намагаюся відтворювати українську культуру і її історію!»

5

Людмила запропонувала організаторам виставки свої авторські роботи й відтворені із давніх, адже проєкт позиціонує себе як такий, що відроджує українське мистецтво, «демонструє на широкий загал творчість українських майстрів, підтримує давні традиції бісерного мистецтва в Україні та формує нові канони у цьому напрямку».

Але тепер майстриня не тільки відмовилася від участі у виставці, а й закликала інших людей бойкотувати її через антипатріотичне спрямування. Людмилу Гургач підтримали друзі по соцмережі.

«Це просто жахливо і не припустимо! — прокоментувала майстриня з Теребовлі Наталя Грицишин. — Сама планувала взяти участь у цій виставці, та тепер розумію, чому мені в останній момент різко перехотілось. Моя інтуїція мене не підвела. Ваші роботи яскраві й самобутні. Потрібно працювати далі. Неодмінно з’являться нові й ще кращі пропозиції, де гідно оцінять ваші роботи».

6

Ми звернулися до Центру української культури і мистецтва з проханням прокоментувати ситуацію. Нам перетелефонували наступного дня після того, як на сторінці центру у Фейсбуці з’явився офіційний коментар. Чому так пізно? Бо керівниця центру начебто намагалася залагодити конфлікт із майстринею приватно. Але не вдалося — він перемістився в публічну площину. На час появи коментаря допис Людмили Гургач уже мав понад 280 поширень і понад 200 коментарів.

7

Засновниця й очільниця центру Світлана Долеско спершу зазначила, що «Пані Людмила Гургач-Радко має свій сучасний погляд на традиційний український народний костюм. Це неоднозначний, але досить цікавий зразок авторського бачення традицій у сучасності, — а відтак пояснила: — …Я особисто переглянула всі роботи й вирішила порадити майстрині обмежити кількість робіт, щоб її експозиція мала цілісний вигляд: прибрати головні убори (виставкове обладнання майстрині занадто високе для наших експозиційних підставок, а на експонування виробів у нашій вітрині майстриня не погодилася) та кілька чоловічих герданів і краваток. Залишити костюми, одну краватку з тризубом, яка була узгоджена раніше, чоловічі герасівки та жіночі нагрудні прикраси.

8

У нас немає (й ніколи не було) обмежень на експонування виробів із державною символікою. Ми не забороняли (а радили) вилучити окремі експонати (так сталося, що на них був тризуб) з тим, що в такому випадку експозиція пані Людмили буде виглядати цілісно. Бо нашу виставку відвідують і пересічні громадяни, й знані у всій Україні експерти-мистецтвознавці, відомі діячі музейної та галерейної справи. Так! Це різні люди! І для них має бути різний підхід! Так!

…Ми завжди дбаємо про те, щоб у вирії схожих виробів кожен майстер зберіг свою індивідуальність! І якщо в майстра можна зі всіх його робіт виділити щось відмінне від інших, то завжди радимо так зробити.

Кураторці (виставки. — Авт.) вісімнадцять років, але це не перший її самостійний проєкт! І досі їй вдавалося знаходити спільну мову з іншими майстрами. …Я перепросила у пані Людмили за молодість, я публічно просила миру!

9

Заявка пані Людмили на участь у виставці досі активна. Ми з радістю приймемо на виставку роботи, але навіть у цій ситуації я буду наполягати на відокремленні деяких робіт пані Людмили з тих причин, які описані вище».

Ми зателефонували до Людмили Гургач — і вона підтвердила: їй конкретно сказали вилучити роботи, що містять українську символіку, бо на виставці будуть різні люди — і їх це може образити. Формулювання було саме таким, — наголошує майстриня. Про жодні рекомендації не йшлося. Як і про мистецьку, композиційну чи будь-яку іншу доцільність робіт у рамках експозиції.

— Тому в мене був шок і я спитала, чи часом не в Москву надсилаю свої роботи, — пояснює Людмила Гургач. — Кураторка відповіла, що це її проєкт і її бачення. На виставкові стенди я теж не погодилася, бо вважаю, що шапочки і вінки краще дивляться на манекенах.

99

…Дискусія у Фейсбуці триває. Люди розділилися на тих, котрі підтримують майстриню, і тих, котрі не вірять, що центр, який стільки зробив і робить для популяризації української культури, міг таке втнути. Називають скандал непорозумінням.

Пані Людмила тим часом подбала про роздруківки всіх листувань і розмов, пов’язаних із виставкою, на підтвердження того, що її організатори перекручують ситуацію на свою користь».

Ліля Костишин, г-та Вільне життя плюс.

На фото роботи Людмили Гургач із її сторінку у Фейсбук.

 

 

 

 

 

Мітки: , , , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook