«Королю екслібриса» тернополянину Ярославу Омеляну – 85 років (Відео, Фото)

омелян- Треба бути гордим того, хто ти є, — каже художник Ярослав Омелян. — Я пишаюся тим, що я – українець! Подивіться: у наш час, коли всюди — страшні катаклізми, у нас — світить сонечко і сходить цибуля. Ми – незнищенний край!

Уже 85 виповнилося митцю, громадянину, патріоту. Адже з’явитися на світ Ярослав Омелян у перший день 1929 р. Проте святкування і біографічну виставку тернополянин попросив влаштувати цього року під час Різдвяних свят.

Читайте також. Тернопілля: серед лауреатів обласних премій – диригент, архітектор і художник

Нагадаємо, Ярослав Омелян — заслужений художник України, лауреат численних премій, добрий батько і дідусь, досвідчений майстер пензля, але — неперевершений у графіці. Він фактично відродив в Україні екслібрис — книжковий знак, не­велику художньо виконану етикетку, де вказано, кому належить книжка. В активі художника — їх більше трьохсот! Ну, хіба не «Король екслібриса»?

З нагоди ювілею Ярослава Максимовича у приміщенні Державного архіву Тернопільської області відкрили виставку під назвою «Палітра любові і краси». В експозиції — як художні роботи автора, так і документи, грамоти, світлини. Є в одній із вітрин навіть раритетний студентський квиток 1963 року. Тоді художник навчався у Львівському українському поліграфічному інституті.

- Власне, в архіві вже давно поповнюється особистий фонд Ярослава Омеляна, — каже директор установи Юрій Гумен. – І ми сподіваємося, що наша добірка буде поповнюватися…

Під час відкриття виставки художник розповів, що нині вже практично не працює – вік не той.

- Здебільшого тепер лише оформляю свої роботи, аби мати можливість їх вчасно виставити, показати людям, — додає пан Омелян. — Незабаром відбудеться масштабна виставка – майже 600 книжкових естампів.

Розповів художник і про роки поневірянь у Сибіру, на засланні.  Довелося йому пережити і приниження від радянських бюрократів. Адже чоловікові свого часу не дозволили повернутися до Львова. Ось тому він обрав для проживання Тернопіль.

Читайте також. Нині головна рушійна сила в Україні – люди покоління “дядька Федора” із мультика, – психолог

Із вітальним словом виступив краєзнавець Михайло Ониськів. Привітали ювіляра просто в архіві також директор департаменту культури ОДА Григорій Шергей і друг митця, його партнер по шахах – заслужений працівник освіти України Богдан Головин.
- Я можу назвати себе особистим біографом Ярослава Омеляна, — каже чоловік. — Працюю над книгою про його життя. Це буде доволі об’ємне видання – майже 400 сторінок. Адже розповідати є про що!

Ярослав Омелян пройшов довгу і складну дорогу від села Мшана на Львівщині до Тернополя, який став близьким серцю. Але не шкодує ні за чим, що сталося у його житті.

- Це дата така, що і тішишся, і сумуєш, бо ніхто не знає, скільки нам в цьому світі відміряно, – каже пан Омелян. – Не має значення, хто скільки прожив. Адже герої, які воювали чи в Радянській Армії, чи за незалежну Україну – померли молодими…

Довідково. Ярослав Омелян нині майже не працює. Проте він може одночасно відкрити шість авторських виставок. Його творчі надбання – різнопланові: у жанрі станкової та прикладної графіки, плаката, акварелі, рисунка. Він — член Національної спілки художників України (1983), лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. Братів Лепких (1994), переможець Всеукраїнського конкурсу екслібрисів ім. Братів Лепких (1997), почесний член Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка (1999). Удостоєний звання «Людина року» (Тернопіль, 2002), подяки Президента України (2005), нагороджений ювілейною відзнакою з нагоди 100-річчя від дня народження генерал-хорунжого Романа Шухевича (2007). У 2008 році Президент Віктор Ющенко присвоїв йому почесне звання Заслуженого художника України.

 

 

 


 

 

 

Мітки: , , , , , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook