Час знищив багато пам’яток культури, та їхні образи часом можна знайти: Поштові листівки. Як це було (Фото)

"Бо війна війною (Обозний марш)". Із серії "Українські січові стрільці (типи в рисунках та малюнках)" Видання "Червоної калини"  1918 рік

«Бо війна війною (Обозний марш)».
Із серії «Українські січові стрільці (типи в рисунках та малюнках)»
Видання «Червоної калини»
1918 рік

З нагоди Всесвітнього дня пошти, який відзначають 9 жовтня, пригадаємо історію виникнення поштових листівок та їх значення у сучасному суспільстві.

Історія виникнення листівок

Поштова листівка… До неї ми звертаємося тоді, коли необхідно привітати зі святом своїх близьких, друзів або надсилаємо її рідним з далеких мандрів. Чи задумуємося, тримаючи в руках цей клаптик цупкого паперу з кольоровим зображенням краєвиду або архітектурної пам’ятки, що і сама листівка є пам’яткою культури? В багатьох випадках листівка стає унікальним документом, якого саме не вистачає досліднику для повнішої уяви про історію краю, про шляхи розвитку образотворчого мистецтва. Час знищив багато будівель, пам’яток архітектури, творів прикладного і декоративного мистецтва. Та їхні образи інколи ще можна віднайти на поштових листівках.

Точна дата появи на світ першої листівки донині невідома. Приблизно наводять числа 150–200 років назад.

Так, за однією з версій, перша різдвяна листівка з’явилася в Англії в 1794 році. Художник Добсон у вигляді поздоровлення зі святом відправив своєму другові картинку із зображенням сімейства навколо ялинки. Другові це сподобалося, і наступного року Добсон виготовив декілька десятків подібних карток і розіслав їх всім своїм знайомим. А ще через декілька років знайшовся підприємець, що пустив мальовані привітальні картки в продаж. За іншою версією, вперше різдвяні листівки з’явилися в 1841 році у вітрині книжкового магазина в Шотландії, щоправда існує також думка, що шотландці придумали цю версію, щоб позбавити англійців слави першовідкривачів. Цікаво, що і сьогодні різдвяні та новорічні листівки, користуються найбільшою популярністю серед всіх поштових карток.

Святослав Гординський «Христос родився!» (видавництво «Український книгар»)

Святослав Гординський «Христос родився!» (видавництво «Український книгар»)

З другої половині XIX століття вітальні листівки починають друкуватися в багатьох європейських країнах. Їх кількість вже обчислюється мільйонами. Спочатку на листівках найчастіше зображалося немовля Христос в яслах або інші релігійні сюжети. Пізніше з’являється Санта Клаус і композиції з квітів, віток і ялинкових прикрас. До Росії вітальні листівки спочатку привозилися з-за кордону, переважно з Німеччини. Перші російські різдвяні листівки були випущені з добродійною метою Петербурзьким піклувальним комітетом, що видав до Різдва 1898-го серію з десяти листівок за малюнками відомих петербурзьких художників.

На перших радянських новорічних листівках зображалися щасливі мами з хлоп’ятами і башти Кремля, пізніше до них приєдналися Дід Мороз і Снігуронька. А вже через деякий час промисловість випускала щонайширший асортимент листівок, що приємно радували око на вітринах газетних кіосків, заповнених традиційно непомітною друкарською продукцією. І хай якість друку і яскравість фарб радянських листівок поступалися імпортним, ці недоліки компенсувалися оригінальністю сюжетів і високим професіоналізмом художників.

Історія української листівки

В Україні поштові листівки започаткувала серія з куточками Києва, яка побачила світ 1895 р. з легкої руки Степана Кульженка.

На початку ХХ ст. за короткий час поштові листівки в Україні набули широкого розповсюдження. У перші два десятиріччя, які справедливо називають «золотим віком картки», виразно простежується розширення тематики, а також удосконалення художнього та поліграфічного рівня листівок. Українські картки були на рівні найкращих європейських зразків.

Особливе місце в історії української поштової листівки безперечно належить Коломиї, що на Івано-Франківщині. Коломия — унікальний видавничий центр української провінції, де 1864 р. започатковано світське українське книгодрукування, а 1865 р. — газетярство. Тут упродовж другої половини ХІХ—ХХ ст. діяли 32 друкарні, які видавали українську продукцію, що давало підстави для діяльності багатьох видавництв.

Листівки отримані від невідомих адресатів

Листівки отримані від незнайомих адресатів

А Ви знаєте, що таке посткросинг?

На жаль, паперові привітання давно не в моді, але не для посткросерів. Сотні тисяч людей в усьому світі знову шлють один одному листівки, нехтуючи перевагами електронної пошти та смс.

Посткросинг- це соціальна мережа, в якій люди з усього світу обмінюються листівками. Створив її португальський студент у 2005 р. Спочатку він використовував її для того, щоб обмінюватися листівками зі своїми друзями. Але згодом мережа стала на стільки популярною, що набрала світового масштабу. Вже зараз є зареєстровано більше 300 тис. користувачів з 209 країн світу!

Головна мета авторів проекту полягає в тому, що будь-який житель планети завдяки Інтернету може обрати випадкового адресата й надіслати йому яскраву листівку традиційною  поштою. Отримати маленький мистецький витвір та ще й з відбитком поштового штемпеля іншої країни – справжній подарунок для всіх поціновувачів художніх поштових карток і марок. Тим більше, що жоден відправник не залишиться без подібного подарунка у відповідь, адже система працює за принципом «Ви відправили – і Вам відправили».

Завдяки посткросингу можна дізнатися багато цікавого про людину і про країну, звідки надіслана листівка. Зареєструвавшись на сайті, в кожного користувача є власний профіль, де він може розповісти про себе, про те що він любить, і які листівки хотів би отримувати(починаючи від «листівки з зображенням жирафи» до «листівки з гарними марками без конверту». Це дає можливість людині, яка буде вам відправляти листівку підібрати саме те, що вам сподобається. Також можна написати, що б ви хотіли дізнатися про людей, які вам будуть відправляти листівки (можливо про визначні місця країни, чи про місто в якому вона живе, про домашніх улюбленців, про роботу, захоплення чи улюблений колір). І тоді ви будете отримувати не лише гарну листівку, а й написану цікаву розповідь на ній. А буває й так, що спілкування може навіть перерости у дружбу!

Таким чином, звичайне захоплення перетворюється на глобальну культурну місію – учасники поринають у світ мистецьких шедеврів, якими є художні поштові картки, і пізнають багато нового про різні країни, а ще й у такий спосіб збирають дуже цікаві колекції, які з часом стануть неабиякою філателістичною цінністю.

IMG_0597 — копия — копия

 Посткросинг — це хобі для Вас?

Отже, якщо ви зацікавились посткросингом, то гайда за листівками! Безліч листівок з пейзажами нашого файного міста Тернопіль Ви можете знайти в кіосках „Торгпреса”.

Приємно усвідомлювати, що в час мобільного зв’язку та Інтернету поштовий зв’язок не втрачає свого значення, приваблює населення доступністю, традиційністю та надійністю, скорочуючи відстані та зберігаючи тепло людського спілкування.

Марія Ібрагімова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мітки: , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook