Держава повинна дотримуватися законодавства щодо збереження пам’яток, наполягають у Тернополі

P2102197Робочу нараду на тему «Проблеми та перспективи використання замків і палаців в Тернопільській області з туристичною метою» провели днями за ініціативи департаменту розвитку інфраструктури, транспорту та туризму Тернопільської обладміністрації.

Читайте також. Туристичний логотип стане основою при розробці бренду Тернопільської області

У зібранні взяли участь представники департаментів економічного розвитку, інвестиційної діяльності та міжнародного співробітництва, культури, релігій та національностей обласної державної адміністрації, Національного заповідника «Замки Тернопілля”, Державного історико-архітектурного заповідника у Бережанах і Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника. Був також Григорій Шергей — директор департаменту культури, релігій та національностей обласної державної адміністрації. Він у вступному слові висловив бачення щодо використання пам’яток історичної спадщини при проведенні фестивальних заходів, зокрема на прикладі Теребовлянського замку – фестивалю «Княжі забави».

- Необхідно запозичувати європейський досвід у розбудові туристичної індустрії навколо об’єктів історичного туризму, — наголошує він.

Натомість Анатолій Маціпура — багаторічний керівник Національного заповідника «Замки Тернопілля», із болем зазначив, що питання збереження історичної спадщини не є серед актуальних для органів влади усіх рівнів на Тернопільщині. Без уваги залишається проект Концепції Комплексної програми збереження, реставрації та використання замків Тернопільської області на 2015-2020 рр. Немає усвідомлення значення об’єктів історії, не робиться навіть те, що не потребує значного фінансування. Закон України «Про інвестиції» не відповідає вимогам часу і не дозволить залучити іноземні інвестиції у розбудову замків і фортець області.

Читайте також. Закоханим у старовинні Бережани представлять вісім легенд з історії міста

- Замкові споруди повинні розглядатися при плануванні території і ті, які є ідеологічно важливими, повинні залишатися у власності держави, — каже він. — Не використаним залишається науковий потенціал навчальних закладів при розробці проектів для залучення грантових коштів.

Область терміново потребує лобістів на центральному рівні. Треба запрошувати перших осіб на Тернопільщину та організовувати великі показові заходи на всіх значних об’єкта історичної спадщини області, вважають фахівці. Досвід Республіки Польща є особливо важливим щодо використання пам’яток історії у вихованні молодого покоління, де є дотації на екскурсійні послуги для школярів. Органи освіти, культури повинні усвідомити свою відповідальність за цю частину роботи. Анатолій Маціпура також поділився планами щодо активізації співпраці із туроператорами.

Читайте також. Тернопілля і Чернівеччина розроблятимуть спільні туристичні маршрути

Олег Заліщук — головний архітектор НЗ «Замки Тернопілля» узагальнив проблеми консервації та збереження замків і фортець області.

- Державним мужам необхідно усвідомити, що ідеологія державотворення є тісно пов’язаною із історичною пам’яттю, яку уособлюють історичні пам’ятки. Виховання свідомого українця треба починати з дітей, — наголошує він.

Вадим Микулич, у свою чергу, розповів про плани Кременецько-Почаївськог ДІАЗ щодо облаштування Замкової гори. Знайшли інвестора, який активно долучається до проведення робіт, виготовили необхідну документацію. Плани з облаштування, насамперед проведення електрифікації, дадуть можливість організувати оглядовий майданчик, невеликий музей, кафе і т. ін., що значно посилить популярність Кременця серед туристів.

- Допомоги органів влади також потребує питання власності землі, адже довготривалий конфлікт із заповідником «Медобори» вимагає вирішення на державному рівні, — каже фахівець.

Читайте також. Тернопілля скористається досвідом Франківщини у розвитку туризму (Фото)

Василь Зорик наголосив, що критична маса невирішених питань у пам’яткоохоронній роботі перевищує позитив. Для Бережан, як і для інших місць, де є історичні пам’ятки, характерним є проблеми у налагодженні співпраці з місцевою владою усіх рівнів, які не усвідомлюють цінності спадщини, з якою живуть поряд. Звідси — бездумне проведення комунікацій, неконтрольоване розміщення МАП в історичному центрі Бережан. Органи державної влади повинні дотримуватися законодавства щодо збереження пам’яток. Запропонував провести колегію облдержадміністрації з нагальних проблем збереження історичних об’єктів області.

Наталя Зарицька, представник департаменту економічного розвитку, інвестиційної діяльності та міжнародного співробітництва облдержадміністрації, розповіла присутнім про можливості участі у проектах з міжнародного співробітництва співпраці з грантовими фондами, донорськими організаціями.

Підвів підсумки робочої наради Назар Яворський, заступник директора департаменту – начальник управління розвитку туристичної інфраструктури департаменту розвитку інфраструктури, транспорту та туризму обласної державної адміністрації, зазначивши, що сфера туризму тісно пов’язана із станом збереження і використання палацо-замкових комплексів області. Департамент готовий до співпраці на усіх рівнях, сьогодні озвучено нагальні проблеми, без вирішення яких неможливо вирішити питання збільшення туристопотоку в область. А тому будемо працювати з народними депутатами України щодо лобіювання вирішення означених проблем на центральному рівні. У кінці березня надамо сприяння у проведенні наради з туроператорами у Збаражі і в щоденному режимі роботи будемо вирішувати комплексні завдання щодо розвитку історично-пізнавального туризму на Тернопільщині.

Софія Левицька

 


 

 

 

Мітки: , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook