«Держава існує для обслуговування громадянина і не повинна на ньому заробляти», — експерт Реанімаційного Пакету Реформ

КаліушкоКомфортна держава із відповідальною владою у нас буде лише після децентралізації та реформи публічної адміністрації. У цьому впевнений один із ідеологів цих реформ, голова правління Центру політико-правових реформ і експерт Реанімаційного Пакету Реформ Ігор Коліушко.

Яка ж управлінська структура має з’явитися на місці того неповороткого, кволого, корумпованого чиновничого апарату, що існує зара? Що зміниться у житті кожного з нас після децентралізації і оновлення системи публічної адміністрації?

Читайте також. Третина тернополян — не проти, аби судді проходили перевірку на детекторі брехні

Про це та інше — в інтерв’ю із Ігорем Калішком. ІА «7 Днів-Україна» надала його представник Регіонального прес-центру ініціативи «Реанімаційний Пакет Реформ» Аліса Тимченко.

- Якщо уявити Україну в 2016 році, країну в якій відбулася адміністративна реформа? Що це змінило в житті звичайних громадян?

- Якщо відбудеться оптимістичний сценарій впровадження адміністративної  реформи, то це означатиме що в лютому 2016-го, у нас уже будуть органи місцевого самоврядування в нових адміністративно-територіальних одиницях, які можуть називатися або громади, або волості (це — ще предмет дискусій). І майже вся влада на місцях належатиме цим громадам.

- Скільки населених пунктів об’єднають в одну громаду?

- Багато залежить від ініціативи знизу. От сільські голови зараз не хочуть об’єднуватися добровільно у громади по кілька сіл. Бояться втратити владу. Але їхня влада на селі і саме село залишаються! Об’єднання у громаду дає кільком селам одразу більше фінансових і організаційних можливостей.

Скажімо, гуртом одного року полагодили дорогу на одне село, наступного на інше. І так в усьому. До того ж, об’єднані громади завдяки реформі децентралізації отримають більші бюджети для своєї роботи. Важливо, щоб села не просто об`єднувалися, а об’єднувалися навколо того поселення, де є економічне життя – працюють підприємства. Тому людям зараз треба підштовхувати своїх сільських голів до якнайшвидшого об’єднання.

Читайте також. «Будь-які реформи – це незручно, але зміни — вкрай необхідні», — визнають у Тернополі (Фото)

- А які повноваження залишаться у сільських голів?

- У  кожному селі будуть обирати лише сільського голову чи старосту. У нього буде свій обсяг повноважень: посвідчення довідок, організація видачі необхідних селянам документів і головне – сільський голова представлятиме інтереси жителів цього села в органах місцевого самоврядування – в раді та її виконавчому комітеті громади. Ці органи відповідатимуть за все, що відбувається на території громади, наприклад, роботу дошкільних закладів і середніх шкіл.

Це не означає, що вони будуть вирішувати, вчити математику чи українську мову. Вони будуть відповідати за те, щоб нормально працювала школа, що буде виконувати закон про середню освіту і давати учням знання, відповідно до затвердженої програми. А от вже де буде розташована школа, чи вона буде одна велика, чи їх буде кілька маленьких, чи до неї будуть підвозити школярів, чи ні, — це вже відповідальність місцевого самоврядування. Це вирішуватиметься на місці.

- Тобто, всі проблеми громадяни вирішуватимуть не в Києві чи обласному центрі, а в своїй громаді?

- Саме так. Наприклад, у кожній такій громаді має бути Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) і там мають надавати всі адміністративні послуги, яких потребують громадяни. Тобто, всі довідки, виписки з реєстрів, свідоцтва про народження, смерть, реєстрація підприємства, землі, нерухомості, а також видача паспортів внутрішніх і закордонних – все буде у кожній громаді в будинку під одним дахом. Такі зручності для громадян будуть у разі успішної реформи з децентралізації. Бо згідно із чинним Законом «Про адміністративні послуги», подібні Центри вже повинні видавати громадянам усі документи. Але йде відомча боротьба, кілька державних органів не виконують законодавство і не хочуть передати видачу своїх документів у ЦНАПи.

Читайте також. Головні проблеми ЦНАПів на Тернопіллі – обмеженість переліку послуг, відсутність бланків і охорони

- Які органи не виконують закон?

- Державна міграційна служба, яка продовжує видавати паспорти громадянам, а за законом мала передати все це в Центри надання адміністративних послуг. Є питання з Державною реєстраційною службою, що реєструє створення юридичних осіб, право власності на нерухоме майно і теж не хоче віддати ці повноваження на місця у ЦНАПи. Але ми продовжуємо домагатися, щоб усі чиновники почали виконувати закон – усі послуги і документи для громадян мають бути під одним дахом у місцевому Центрі надання адміністративних послуг.

- Якщо ця реформа буде зроблена, всі ці послуги, виписки, довідки стануть дорожчими — і для держави, і для громадянина, чи дешевшими?

- Це не пов’язано безпосередньо одне з другим. Предметом реформи децентралізації є перерозподіл повноважень від Києва на місця. Чи буде підвищення вартості адміністративних послуг, це залежить від іншого законодавства. Я можу сказати, що більшість наших адміністративних послуг не потребує сьогодні підвищення плати. Навпаки, на видачі тих же паспортів держава заробляє на громадянах, що є неправильно. Адміністративні послуги – паспорти, довідки, виписки – держава повинна надавати на рівні собівартості. І якби такий підхід був закладений в наше законодавство, то багато послуг стали б для громадян дешевшими.

Читайте також. Тернопільських корупціонерів ловитимуть львівські експерти Національного антикорупційного бюро

- А чому держава не повинна заробляти, скажімо, на видачі закордонних паспортів? Це така світова практика?

- Тому що адміністративні послуги – паспорти, довідки, свідоцтва – це не бізнес, це не те, на чому держава повинна заробляти. Держава існує для обслуговування громадянина. Тому вона не повинна заробляти на обслуговуванні громадянина.

Адміністративні послуги – це необхідний інструмент реалізації громадянами своїх прав. Наприклад, громадяни мають право на створення об’єднань громадян і для того, щоб воно функціонувало, треба зареєструвати, отримати свідоцтво, створити юридичну особу тощо. Щоб не було зловживань, законом встановлюється необхідність пройти певні адміністративні процедури. Оце і називається адміністративні послуги. Чим їх менше тим краще, тим вільніші громадяни в державі, і на цьому держава не повинна заробляти.

Софія Левицька 

 

 

 

 

 

Мітки: , , , , , , , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook