Звідки ростуть ноги у ДНР (Інфографіка)

5e27589-p-51533968-650.jpg.pagespeed.ce.IE7IgBg6b4Тиждень тому Верховна Рада прийняла закони про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу та амністії сепаратистів. Їх вніс в парламент і «продавив» сумнівним чином особисто президент Петро Порошенко.

Прийняття документів, які ще називають законом про особливий статус, стало результатом «Мінського протоколу» про перемир’я з бойовиками.

Не будемо концентруватися на юридичній казуїстиці. Прочитати самі документи можна тут і тут. Варто відзначити, що цими законами президент Порошенко і парламент надають сепаратистському регіону ексклюзивні права, попутно створюючи небезпечний прецедент.

Але важливо зрозуміти, хто саме буде правити Донбасом на надвигідних умовах — зі своєю міліцією, прокуратурою, судом і стабільним бюджетним потоком.

ЗМІ уже публікували розслідування про зв’язки так званого «прем’єр-міністра ДНР» Олександра Захарченко, який підписав «Мінський протокол» від сепаратистів. Раніше цей чоловік працював в структурах, близьких до соратників бізнесмена Ріната Ахметова і депутатів від Партії регіонів.

Захарченко очолив донецьких сепаратистів 8 серпня, змінивши московського піарника Олександра Бородая. Через деякий час покинув Донецьк товариш Бородая, один із символів сепаратизму, Ігор Стрільцов (Гіркін). Як пояснили джерела в силових структурах, перестановки в «ДНР» були невипадкові. «Православних» змінили на «донецьких» під переговори і перемир’я», — зазначив співрозмовник.

Але за три дні до призначення Захарченко в донецькому уряді» відбулася ще одне малопримітне призначення. У «ДНР» з’явився «міністр освіти і науки» — Костенок Ігор Володимирович.

«Прем’єр ДНР» Олександр Захарченко (крайній зліва) і «міністр освіти ДНР» Костенок Ігор (крайній праворуч). Фото сайту ritmeurasia.org

В українському медійному просторі «Міносвіти ДНР» запам’яталося захопленням Донецького національного університету. Пізніше, 19 вересня бойовики розігнали кафедру історії України ДонНУ.

«Новини Донбасу» повідомляли, що під час захоплення «міністр освіти» заявив, що ВУЗ буде філією Російського державного гуманітарного університету. Також Костенок став автором заяви про те, що українська мова більше не буде обов’язковим до вивчення в школах Донбасу.

Як з’ясували журналість, член сепаратистського «уряду» має партнерські відносини з людьми, близькими до найбагатшої людини України та «Сім’ї» втікача президента Віктора Януковича.

Теоретик держуправління

На початку вересня російське агентство «РИА Новости» опублікувало біографічні довідки лідерів сепаратизму в Україні. Серед них була «об’єктивка» і на Костенка.

«РИА Новости», інформагентство
Міністр освіти і науки ДНР Костенок Ігор Володимирович з 1994 року — доцент кафедри загального та адміністративного менеджменту Донецького державного університету управління. З 1996 року — член правління громадської організації «Європейський вибір». З 2007 року — заступник директора Державної бюджетної установи «Східний регіональний центр інноваційного розвитку». Виконуючий обов’язки президента ЗАТ «Технологічний парк «Вуглемаш». Фахівець з розробки планів стратегічного розвитку місцевого самоврядування, а також з підготовки фахівців органів місцевого самоврядування. 5 серпня 2014 року Костенок Ігор затверджений на посаді міністра освіти і науки ДНР.
Більш детальне вивчення біографії Костенка показало, що в Донецькому держуніверситеті управління він дослужився до звання професора кафедри загального та адміністративного менеджменту. Цікаво, що в травні 2013 року професор читав студентам лекції зі стратегічного менеджменту разом з гравцем донецького «Шахтаря» Дмитром Чигринським.

Фото з сайту http://dsum.edu.ua/

Як свідчить каталог Національної бібліотеки ім. Вернадського, в тому ж році Костенок захистив докторську дисертацію по держуправлінню. Тема, можна сказати, профільна — «Соціокультурні складові державного механізму сприяння інституціоналізації місцевого самоврядування».

У тому ж каталозі можна знайти цікаву наукову статтю Костенка також від 2013 року. У цій публікації нинішній «міністр освіти ДНР» наводив результати власного дослідження в Пролетарському та Будьонівському районах Донецька.

«Переважна більшість респондентів відрізняється надзвичайним рівнем пасивності і повної виключенням із суспільного життя району», — констатував один з нинішніх очільників «народного ополчення».

Але, як виявилося, теоретик держуправління не чужий і бізнесу.

«Господарі Донбасу»

Згідно з даними реєстру юросіб України, Костенку належить частка в двох ТОВ «Молодіжний міжнародний центр «Донбас» і «Донбас Коал Груп». Також він числиться виконуючим обов’язки директора ЗАТ «Технологічний парк «Вуглемаш».

За даними системи розкриття інформації на фондовому ринку SMIDA, в 3 кварталі 2013 року 80% акцій «Вуглемаша» належало до державних інституцій і підприємств. А два пакети по 10% — ПАТ «Дружківський машинобудівний завод» та ПАТ «Донецький енергозавод».

Дані «Технопарк «Вуглемаш»

Обидва цих підприємства контролюються групою «Гірничі машини» бізнесмена Ріната Ахметова.

Також вкрай цікаві партнери Костенка у фірмах, де «міністр освіти» сепаратистів виступає співзасновником.

Дані «ММЦ «Донбас»

Так в компанії «ММЦ «Донбас» частка також належить депутату Донецької міськради Івану Гветадзе. Цей донецький бізнесмен неодноразово фігурував у «тендерних новинах».

Наприклад, Івану Гветадзе і його братові Теймуразу належить фірма «Міське будівництво». Ця компанія в 2010 році отримувала підряди на будівництво інформаційно-бібліотечного центру Донецького національного технічного університету. Проект обійшовся державі в 79 мільйонів гривень.

За інформацією порталу «Наші гроші», брати Гветадзе є партнерами Ірини Сафіуллінової (ТОВ «Тріол-Авто») — дружини екс-міністра молоді і спорту Равіля Сафіулліна.

У травні 2012 року Forbes писав, що в 90-х роках Іван Гветадзе разом з убитим у 1996 році підприємцем Олександром Шведченко фінансували футбольний клуб «Шахтар». За інформацією видання, саме вони запропонували стати господарем клубу директор легендарної фірми «Люкс» Ахатя Брагіна, також відомого як Алік Грек.

Варто зазначити, що в 1994 році віце-президентом «Шахтаря» став згаданий вище Равіль Сафіуллін. Ахать Брагін був убитий в 1995 році в результаті вибуху на стадіоні футбольного клубу. А вже в 1996 президентом «Шахтаря» став Рінат Ахметов.

«Сім’я» і КДБ

У другій фірмі — «Донбас Коал Груп» — у Костенка також є непрості партнери. Наприклад, співзасновником цієї компанії є мешканка Донецька Ганна Леонідівна Бондаренко.

Ця жінка також виступає в якості одного із засновників донецької громадської організації «За здорову країну».  У ЗМІ неодноразово згадували про цю організацію ще в травні 2014 року. У ній також числяться Ніна Іванівна Бондаренко та Вадим Вячеславович Бондаренко.

Дані «Донбас коал груп»

Ніні Іванівні належить частка у фірмі «ВКФ «Рекком», директором якої в 2008 році був самозваний «народний губернатор» Донецька Павло Губарєв. З цього персонажа навесні почався східно-український сепаратизм.

А Вадим В’ячеславович із серпня 2011 року і до падіння режиму Віктора Януковича очолював управління Міндоходів в Донецькій області. Його попередником на цій посаді був екс-міністр доходів і зборів Олександр Клименко, один з топ-менеджерів утікача «Сім’ї».

Більше того, за кілька днів до початку кривавих подій у центрі Києва, які призвели до падіння режиму Віктора Януковича, Бондаренко був призначений радником міністра Клименко.

Дані благодійної організації «За здорову країну»

Цікаво, що в 2004 році Вадим Бондаренко був виконавчим директором регіонального відділення Асоціації соціальної підтримки і захисту колишніх співробітників спецслужб України «Співдружність».

Ця асоціація була створена ще в 90-х роках групою офіцерів колишнього КДБ УРСР. До грудня 2004 року асоціації «Співдружність» очолював покійний генерал Георгій Ковтун — перший керівник Головного управління розвідки Служби безпеки України. За радянської влади цей чоловік займав посаду заступника голови КДБ УРСР.

Зараз «Співдружністю» керує екс-співробітник КДБ і СБУ в Луганську і області Сергій Григорович Сінченко. Він чотири рази був народним депутатом, зокрема, від Компартії і Блоку Юлії Тимошенко.

Але Вадим Бондаренко є керівником ще однієї донецької громадської організації «Європейський вибір». Як свідчить біографічна довідка російських ЗМІ, «міністр освіти ДНР» Костенок — член правління цієї організації.

За даними реєстру юросіб, на початку 2000-х співзасновниками «Європейського вибору» значилися Вадим Бондаренко (екс-податківець), Костенок Ігор («міністр освіти ДНР») і ще один Бондаренко Едуард Миколайович.

Олександр Клименко та Вадим Бондаренко. Фото сайту 62.ua

Едуард Бондаренко у травні 2012 року був призначений гендиректором тоді ще державної компанії «Донбасенерго», та очолює її. Як відомо, влітку 2013 року 60% акцій раніше державної енергогенеруючої компанії було продано «Енергоінвест холдингу» бізнесмена Ігоря Гуменюка.

Варто нагадати, що Ігор Гуменюк в 2000-х роках був гендиректором відомого донецького ЗАТ «АРС», дружньої структури до групи Ріната Ахметова. Згідно з популярною версією ЗМІ, назва «АРС» розшифровується як «Алік, Ринат, Самсон».

Основним акціонером «АРС» є близький до Ахметова депутат від Партії регіонів Сергій Кий. Останній мав опосередковане відношення до структур, в яких працював «прем’єр ДНР» Олександр Захарченко.

Але найцікавіше, що брат Ігоря Гуменюка Олександр очолює держорганізацію «Донецький регіональний центр з інвестицій та розвитку». А його заступником там є безпосередньо «міністр освіти ДНР». Костенок навіть потрапив в інформаційний вісник Держагентства з нацпроектів за березень 2013 року.

Крім того, глава «Донбасенерго» Едуард Бондаренко значився директором донецької «Виробничо-транспортної фірми «Угольтранс».

Як пише Forbes, ця компанія була створена в 2002 році шістьма підприємцями з Донецької та Луганської областей. Серед них був Віталій Бєляков, який з 2011 року керує «Донбаським розрахунково-фінансовим центром».

«ДРФЦ» контролює 5 гірничо-збагачувальних фабрик на Донбасі, які пов’язували зі старшим сином побіжного президента України Олександра Януковича. Підприємства «ДРФЦ» постачали вугілля, зокрема, «Донбасенерго», отримуючи держзамовлення на мільярди гривень. ЗМІ стверджували, що в цій схемі були задіяні горезвісні «копанки», які нібито контролювала «Сім’я».

Клікніть тут, щоб відкрити повну версію

Точно відомо, що переговори з приводу подальшої організації життя на Донбасі ведуться за участю існуючого «уряду ДНР».

В складі цього «уряду» є як мінімум дві людини (Олександр Захарченко і Костенок Ігор), що мають очевидні зв’язки з оточенням найбагатшої людини країни і «Сім’єю», яка у бігах.

З високим ступенем імовірності, цей же «уряд» проведе місцеві вибори і сформує нові органи влади на Донбасі. Які, згідно прийнятого закону про особливий статус, не можна буде переобрати в найближчі три роки.

Саме ці органи влади отримають захищений грошовий потік з Києва на існування і відновлення регіону. І цим потоком вони будуть керувати. Тобто, займатися улюбленою справою.

Джерело: theinsider.ua

 


 

 

 

Мітки: , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook