Що таке раціональне харчування і з чим його їдять

Наталія Суслова, лікар-дієтолог, кандидат медичних наук

Наталія Суслова, лікар-дієтолог, кандидат медичних наук

Здоров’я людини на 70% залежить від способу життя. Так кажуть експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я. А найважливішим чинником способу життя є харчування.

Давайте ж насамперед з`ясуємо, що таке раціональне харчування. Назва походить від латинського «rationalis» — розумний. Отже, розумне, або ж раціональне харчування — це фізіологічно повноцінне харчування здорових людей, яке є різноманітним і збалансованим за всіма компонентами. Раціональне харчування забезпечує нормальний ріст і розвиток, сприяє профілактиці захворювань, подовженню тривалості життя, підвищенню працездатності, створює необхідні умови адаптації організму до змін навколишнього середовища.

Якщо ви вважаєте, що тільки підібравши для себе набір продуктів за кількістю калорій, вмістом жирів, вуглеводів, білків та вітамінів, ви забезпечите своєму організму повноцінне раціональне харчування, то ви глибоко помиляєтеся. Таке компонування продуктів лише перетворює їх на  їжу, яка не принесе шкоди. Для раціонального харчування потрібно іще дещо – дотримуватись рекомендацій, які здатні на 90% унеможливити несприятливу дію їжі. Це означає стати здоровішим, тобто підвищити свою опірність до різних шкідливих дій навколишнього середовища, і стати красивішим, тобто покращити фігуру.

Розглянемо характерні особливості системи здорового (природного) харчування — іншими словами, що потрібно їсти практично здоровій людині, щоб не захворіти на хронічні недуги і почуватися бадьорою та життєрадісною довгі роки активного життя. 

Отже, природне харчування – це:

– багато клітковини;

– високий вміст мікроелементів;

– низька калорійність;

– низька глікемічність (низький вміст цукрів);

– низький вміст жирів;

– низький вміст кухонної солі. 

Їсти потрібно потроху, але часто. Вранці починати їсти тільки тоді, коли до цього готовий організм. Ввечері треба їсти мало або не їсти зовсім. 

Лікарі-дієтологи складають різні переліки шкідливих для здоров’я страв і продуктів. Ці переліки різняться між собою, але список продуктів, які вбивають людство, визнаний. До цього списку входять:

 - картопляні чіпси і картопля фрі – це, по суті, суміш вуглеводів і жиру плюс смакові додатки;

 - солодкі батончики на зразок „Снікерса”, „Марса” тощо, що складаються з великої кількості цукру і різних хімічних додатків;

- солодкі газовані та ароматизовані напої й кола, лимонад, консервовані соки;

- сосиски, сардельки, варена ковбаса, паштет та інші продукти з так званими прихованими жирами. Сало, внутрішній жир, свиняча шкірка і т.п. займають  40% ваги, але замасковані під м’ясо за допомогою смакових додатків;

 - консервовані м’ясні та овочеві продукти із застосуванням оцту та інших консервантів.    

Чого їсти не можна, Ви вже знаєте. А що потрібно їсти людині, котра хоче бути здоровою й уникнути проблем зі здоров’ям у майбутньому?  Отож, золоті” правила системи природного харчування:

1) Протягом дня потрібно з’їдати до 1,5 кг овочів і до 1 кг фруктів або, як мінімум, один великий салат зі свіжих овочів і 0,5 кг фруктів. Свіжі овочі корисніші за ті, що пройшли кулінарну обробку. Якщо готувати, то краще на парі або запікати. 

2) Обмежте вживання всіх шкідливих вуглеводів (зернові продукти, цукор, крохмаль). З обережністю ставтесь до будь-яких продуктів у пакетах, консервних банках, пляшках і коробках.  

3) Обмежте вживання м’яса свійських тварин, особливо жирного і продуктів із нього. В помірній кількості можна вживати тільки грудну частину курятини та індичатини без шкірки. 

4) Обмежте вживання молочних продуктів високої жирності або відмовтесь від них, якщо погано їх переносите (здуття живота, проноси). 

5) Проявляйте помірність у вживанні жирів. Замініть шкідливі тваринні та рослинні жири на корисні: олію з насіння льону, грецьких горіхів. Уникайте вживання рафінованої олії, маргаринів та продуктів з їх вмістом (майонез, печиво, чіпси, тістечка і т.п.), особливо після їх термічної обробки. 

6) Корисно вживати в помірній кількості жирну рибу, бажано морську, яйця курей, яких вигодовують способом вільного вигулу. Дуже важливо регулярно їсти в помірній кількості ( 3-5 штук на день) сирі несолені горіхи. Сир вживайте з обережністю. 

7) Не вживайте їжу, яка була солена в процесі приготування. Якомога менше соліть готову їжу.

Між прийомом їжі різних видів має пройти не менше: після фруктів —  15 хв.; після крохмалю —  1 год.; після білка — 2-3 год.

Східна мудрість каже: „Людина, яка досягла 30-річного віку і не навчилася зберігати своє здоров’я, не варта його”. За допомогою наших рекомендацій зберігати здоров’я нескладно. Сподіваюсь, Ви цього навчитеся легко.

 


 

 

 

Мітки: , , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook